Są elementami przewodu wiertniczego zwiercającymi skały. Od ich jakości i konstrukcji, doboru odpowiedniego typu, w zależności od fizyczno-mechanicznych właściwości skał, zależy w znacznym stopniu wartość osiąganych głównych wskaźników wiercenia, a więc uwiert oraz mechaniczna i marszowa prędkość wiercenia.
W wierceniach badawczych w terenie nierozpoznanym lub mało rozpoznanym pod względem geologicznym i hydrogeologicznym wiercenie świdrami obrotowymi pełnym przekrojem nie daje zadowalających rezultatów, gdyż zwierciny otrzymuje się w stanie rozkruszonym, niedającym pełnego obrazu geologicznego. W celu dokładniejszego rozpoznania geologicznego terenu otwór wierci się rdzeniówkami, których część roboczą stanowią koronki rdzeniowe. Urabiają one dno otworu nie całym przekrojem, lecz pierścieniem, pozostawiając w środku słupek cylindryczny z przewierconych skał, tzw. rdzeń. Analiza odzyskanego rdzenia pozwala na dokładne rozpoznanie rodzaju przewierconych skał oraz upadu i miąższości ich warstw.
Kalibratory są ważnym elementem zestawu dolnej części kolumny przewodu przy wierceniu zarówno otworów pionowych, jak i kierunkowych. Używane są w celu zmniejszenia lub zwiększenia kąta skrzywienia otworu. Głównymi czynnikami wpływającymi na prawidłowy wybór typu stabilizatora są:
warunki geologiczne,
rodzaj przewiercanych skał,
ekonomika i dogodność użycia stabilizatora.
Podczas wiercenia krzywionego odcinka otworu kierunkowego stabilizator umieszcza się nad świdrem, a nad nim obciążniki i rury płuczkowe. W tym przypadku stabilizator-poszerzacz stanowi punkt oporu dla odcinka przewodu składającego się ze świdra i obciążników. Górna część kolumny obciążników dotyka dolnej ściany otworu, a działając jak dźwignia, dociska świder do górnej ściany otworu.
Poszerzacze montuje się pomiędzy koronką a kolumną wiertniczą. Służą do rozwiercania otworu do oczekiwanego rozmiaru i stabilizacji końcowego odcinka przewodu wiertniczego. Dodatkową zaletą stosowania poszerzaczy jest zmniejszenie intensywności zużywania się przewodu wiertniczego.
Rury obsadowe wiertnicze typu ROW służą do:
utrzymania integralności otworu wiertniczego,
utrzymania płynów złożowych poza otworem,
zapobiegania inwazji płynów wiertniczych do formacji skalnych,
wzmocnienia strefy wlotu standardowego otworu wiertniczego,
stworzenia wzmocnionej struktury otworu celem wykonania zagłowiczenia otworu wiertniczego,
są niezbędne do zastosowania niektórych narzędzi i technik wiertniczych,
Rury obsadowe typu ROW są produkowane w różnych konfiguracjach dotyczących długości, rozmiaru kołnierza oraz wymaganego ciśnienia roboczego, w zależności od oczekiwań klientów.
Rdzeniówki są wykorzystywane w celu odzyskiwania rdzenia przy wierceniu głębokich otworów. Proces odwiercania słupka skały odbywa się przy użyciu koronki rdzeniowej, natomiast rdzeniówka spełnia funkcję magazynku rdzenia oraz jego ochrony przed zniszczeniem lub wypłukaniem przez płuczkę wiertniczą.
ul. M. Skłodowskiej-Curie 98B, 59-300 Lubin
+48 533 880 622
biuro@mastdrill.pl
NIP: 692 251 84 41
REGON: 381038237
KRS: 0000745127